Нововодолазький районний суд Харківської області в попередніх статтях неодноразово порушував тему, щодо справ пов’язаних із соціальними виплатами непрацездатним громадянам, виплатами за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням та іншими соціальними виплатами, послугами, захистом, пільгами та допомогою. На сьогоднішній день судова гілка влади дуже стурбована критичною ситуацією, яка склалася внаслідок надходження великої кількості справ вищезазначеної категорії до суду, кількість яких щомісяця зростає, і насамперед, впливає на розумні терміни розгляду судових матеріалів і якість судочинства в цілому. Така ж ситуація існує і в місцевих загальних судах м. Харкова та Харківської області.
Тож зважаючи на таку напружену ситуацію в судових установах та нескінченні масові звернення до суду громадян, що мають статус «діти війни», Територіальним управлінням державної судової адміністрації в Харківській області був поданий запит до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо роз’яснень стосовно виплати підвищення до пенсії «дітям війни».
Наслідком розгляду цього листа стало те, що Комітет у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів Верховної Ради України розглянувши письмове звернення і в межах своїх повноважень, повідомив, що цілком погоджується з тим, що на сьогодні питання пенсійного забезпечення, зокрема «дітей війни», є одним із найактуальніших, найболючіших, оскільки мова йде про людей літнього віку , які мають значні ускладнення стану здоров’я, тому в умовах економічної кризи потребують особливої уваги та захисту, проте проінформував про те, що народні депутати, які входять до складу Комітету, та особисто В.Сушкевич, як його голова, повністю поділяють нашу стурбованість сучасним станом справ у сфері виконання в повному обсязі норм первинної редакції статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» і разом з нами переконані, що зазначену проблему потрібно вирішувати на законодавчому рівні.
Враховуючи вищезазначене та свій депутатський обов’язок перед виборцями народні депутати України М.Соколов та А.Болюра 04 лютого 2010 року за № 6038 зареєстрували у Верховній Раді України проект Закону про внесення змін до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» ( щодо виплат підвищення до пенсії), в якому пропонується «дітям війни» (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачувати підвищення у розмірі 30 відсотків від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Також депутати у парламенті Симоненко П.М., Мартинюк А.І. та Гордієнко С.В. 17 листопада 2010 року зареєстрували у Верховній Раді України за № 7370 проект Постанови про врахування соціальних проблем осіб, що мають статус «дітей війни», при підготовці Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік».
Але, на жаль, законодавчу ініціативу народних депутатів України нинішня більшість не підтримала.
Одночасно було повідомлено наступне, що 14.01.2011 року Уряд на чолі з М. Азаровим вніс до Верховної Ради України законопроект за № 7562, яким пропонується внести зміни також до статей 5,6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» , а саме : у статті 5 зазначити, що пільги, передбачені абзацом шостим та сьомим цієї статті, надаються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України; у статті 6 зазначити, що «дітям війни» ( крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі, встановленому Кабінетом Міністрів України. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» зазначене підвищення встановлюється за їх вибором згідно з одним із таких законів
Міністерство праці та соціальної політики України розглянувши лист від 04.01.2011 № 04-80/12, який надійшов з Секретаріату Кабінету Міністрів України стосовно виплати підвищення до пенсії дітям війни у розмірі, визначеному Законом України «Про соціальний захист дітей війни» надали інформацію, що Законом України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що дітям війни пенсії підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком і було зазначено, що єдиним законодавчим актом, в якому визначено розмір мінімальної пенсії за віком, є Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до цього закону мінімальний розмір пенсії за віком, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом і не може застосовуватися до інших законодавчих актів, в яких будь-які норми (у даному випадку підвищення до пенсії «дітям війни») визначаються в залежності від мінімального розміру пенсії за віком. Для визначення таких норм повинно бути прийнято окреме рішення.
Статтею 7 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» визначено, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій,передбачених цим Законом, здійснюється тільки за рахунок коштів Державного бюджету України.
Враховуючи викладене, виплата підвищення до пенсії дітям війни здійснюється в межах бюджетного фінансування, обсяги якого не можуть визначатися будь яким іншим Законом, крім Закону про Державний бюджет України.
Одночасно повідомили, що Конституційний Суд України в ухвалі від 19.05.09 № 27-у/2009 (справа №2-25/2009) зазначає, що непоширення мінімального розміру пенсії за віком, встановленого абзацом першим статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування» на правовідносини, що виникають на підставі інших законів, дає підстави стверджувати про наявність прогалини у законодавчому регулюванні виплат дітям війни, передбаченої у статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Ця прогалина полягає у відсутності механізму вирахування мінімальної пенсії за віком, на 30 відсотків якої підвищуються пенсії «дітям війни». Заповнення прогалин має здійснювати законодавець.
На сьогоднішній день підвищення до пенсії зазначеній категорії осіб виплачується згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.08 №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», а саме, у розмірі 49 гривень 80 копійок.
Саме таким був висновок органів державної влади на цю неймовірно складну та напружену ситуацію та обставини, які випливають з неї.
Нам залишається спільними зусиллями, моральною витримкою та в першу чергу, порозумінням між громадянами та працівниками апарату суду, подолати законодавчий дисбаланс, неймовірне суддівське навантаження і досягти позитивного результату в сфері
судового устрою.
Консультант Нововодолазького районного суду
Харківської області Колодяжна О.